Тук може да се информирате за всички новости около Асоциацията и нейните членове, както и много друга полезна информация в областта на кредитирането и бързите кредити.
  • Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) предупреждава всички клиенти на потребителски кредити и широката общественост за зачестяващ брой случаи на измами на потребителите, търсещи предоставянето на краткосрочно небанково финансиране.

    По информация от контролните органи  измамници все по–често създават фалшиви интернет сайтове и обяви, в които използват търговски марки и други отличителни знаци на легитимни компании, предоставящи потребителски кредити. Най–вече използваните данни са ЕИК на компанията, номер на вписване на компанията в Регистъра на финансовите институции, адрес, кредитна документация с подпис на представляващия, в това число  Стандартен европейски формуляр. В измамите са използвани данните на множество дружества, включително и марките и отличителните знаци на компании – членове на АОНК. Измамниците се представят за служители на компаниите, отпускащи кредити и заблуждават потребителите, че ще им съдействат за финансиране, както бързо и лесно одобрение.

    Пресен, нагледен пример за такъв опит за измама е конкретен сайт, за който АОНК беше сигнализирана от контролните органи: https://zaembg.com/. При по-добро вглеждане забелязваме недовършения дизайн на страницата, също така исканите такси от 280 лв. „за изготвяне на документи“. Подобен случай имаше и с друга подобна измамна схема в страница за малки обяви, където за одобрение е искана такса от 20 лв., заплащана в брой на каса на платежна институция. Името на мнимите компании не фигурират в регистъра на БНБ.

    Призоваваме потребителите да бъдат особено внимателни и бихме искали да споделим следните съвети, които да им помогнат да отличат легитимните компании, които предоставят потребителско финансиране, от измамниците, които целят да ги увредят:

    1. Не се доверявайте на нелегитимни сайтове. Избягвайте посещения в набързо сглобени и непрофесионално изглеждащи сайтове.

    2. Избягвайте обяви в групи в социалните мрежи, страници за малки обяви, хартиени обяви с телефон, залепени на гаражи, спирки и прочие, предлагащи отпускането на кредити от съмнителни фирми, бързо и сигурно одобрение.

    3. Ако не сте чували рекламираната компания или се съмнявате, че е истинска, проверете името и ЕИК в Регистър на финансовите институции по чл. 3а от Закона за кредитните институции (ЗКИ), поддържан от БНБ. Линк към него.

    4. В никакъв случай не се съгласявайте да заплащате такси за одобрение, за писане на документи или други. Точно по този начин измамниците целят да се доберат до средствата ви. Реномираните компании от бранша имат утвърдени процедури, които не изискват от вас да заплащате за кредитна оценка, за одобрение или за изготвяне на договор за кредит.

    5. Знайте, че документ за самоличност (най-често лична карта и селфи с лична карта при онлайн процедура) се предоставят преди, а не след одобрение за договор за кредит.

    6. Не се доверявайте на обяви, които обещават одобрение без проверка в ЦКР или НОИ за целите на кредитна оценка.

    7. Няма как имената на юридическите лица, с които сключвате договор, да са изписани само на латиница – в общите условия и цялостната документация те трябва да присъстват и на кирилица.

    8. Всички членове на АОНК имат сканирано Удостоверение от БНБ за вписване в Регистър на финансовите институции по чл. 3а ЗКИ. Проверявайте за такова като допълнителен знак за сигурност.

    9. Ако станете жертва или се съмнявате в легитимността на сайт или обява в социална мрежа, винаги се обръщайте към официалните телефони и кол центрове на фирмите за небанково кредитиране.

    Членовете на АОНК работят активно с правоохранителните органи и изпращат всички сигнали към МВР, но съветваме и потребителите да са нащрек и да са активни при сблъсък с нечисти практики.

    С въпроси и информация винаги можете да се обърнете към АОНК чрез нашия email:  Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

  • Още от средата на декември 2023 г. в читалище „Димитър Благоев – 1895 г.“ с. Румянцево, община Луковит се провежда ново издание на школата по английски език с г-жа Ани Лулчева.

    След успеха на лятното издание на курса, предишните участници, заедно с нови желаещи, настояха за по-разширена програма на обучението. Ние от АОНК се отзовахме на техните искания и ангажирахме г-жа Лулчева да се завърне отново в читалището.

    Школата продължава и в момента със занятия на 19-20-21 януари 2024 г. с групи за начинаещи и напреднали, с работилница за мартеници и гривнички и консултации за училищния материал.

  • Във връзка със съобщението на Окръжна прокуратура гр. Стара Загора, според което 25-годишен мъж е бил отвлечен и пребит от служители на фирма за бързи кредити, Асоциация за отговорно небанково кредитиране /АОНК/ заявява своята категорична позиция, че насилието над други хора е абсолютно недопустимо, не e и не може да бъде част от небанковото кредитиране и че подобни прояви не могат да бъдат толерирани от нито една компания в сектора.

    Компаниите, членове на АОНК, следват най-високите, утвърдени стандарти при небанковото кредитиране, прилагат най-добрите международни практики и призовават останалите компании в сектора да ги прилагат и спазват.
  • Изследване на „Тренд“ и АОНК: 25% от българите са ползвали бърз кредит – основно за техника, ремонт и почивка.

    - 82% от потребителите на бързи кредити са използвали до 3 кредита, 1/3 само по един;
    - 50% от потребителите на бързи кредити имат свободен достъп до банково кредитиране;
    - Българите изплащат своите бързи кредити навреме. 90% от кредитите се погасяват в срок от една година.

    Национално представително социологическо проучване на изследователски център „Тренд“ по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) дава за първи път пълна картина на пазара за бързи кредити в България.

    Изследването оборва мита за потребителите с твърде много кредити – 82% от българските клиенти на услугата са взимали само до три (3) кредита изобщо. Една трета са се ограничили  само с един бърз кредит. Нещо повече, почти половината имат достъп и до банково кредитиране.

    Най-често кредитите се взимат за период между половин и една година или между три и шест месеца. В 90% от случаите бързите кредити се изплащат в срок до една година. Българите покриват задълженията си навреме!

    Нуждите, които задоволяват с предоставените средства са водени от покупката на техника (38%), ремонтна дейност (36%), битови нужди (27%). Сред групата на най-младите до 30-годишна възраст, най-честата причина за теглене на кредит е заплащането на почивка/пътуване. За семейни празници го използват 13%.

    Бързината е най-значимото предимство на бързите кредити според 83% от използвалите услугата потребители. На второ място се посочва удобството с 49%.

    Използващите бързи кредити идват от всички части на обществото като пол, възраст и местожителство. Основните потребители са със средно и висше образование. За ¼ от българите небанковите финансови услуги изпълняват важна спомагателна функция за управление на личния бюджет заради своята бързина и удобство.

    Вижте пълния текст на доклада ТУК - https://t.ly/4cxCo


  • В началото на ноември в рамките на камапнията #ОтговорноЗаОбразование АОНК заедно с Народно читалище "Просвета-1951г.-кв. Златари" организира за малките посетители кратък тридневен по английски език с г-жа Елена Чакалова.

    Извън курса по английски децата заедно с г-жа Пламен Георгиева изработиха два различни вида гривни и чудни паячета, а с г-жа Ива Пенчева рисуваха керамични чинийки и кашпи.

    Ако сте читалище и желаете да се включите в кампанията на АОНК #ОтговорноЗаОбразованието можете да се свържете с нас!
  • Кампания „Отговорно за образованието“ продължава с тридневна школа по английски език за деца в с. Брестово, община Ловеч, която се проведе между 8-10 септември 2023 г. Домакини ни бяха нашите приятели от Читалище „Пробуда – 1909 г.“ в селото, а с учениците работеше г-жа Ани Лулчева, преподавател по английски език от гр. София.

    Прекрасните ни малки курсисти учиха, играеха, смееха се и изработваха красиви сувенири за спомен от школата. АОНК се погрижи и за някои нови попълнения в библиотеката на читалището – поредицата „Хари Потър“, поредицата „Дюн“ и обичаната от всички книга „Хобит“. 

    Не на последно място, работим с екипа на „Пробуда“, за да адресираме някои битови трудности, свързани със старата сграда на читалището. Износената и пропускаща студ дограма на библиотеката съвсем скоро ще бъде сменена.

    Новата дограма вече е факт в с. Румянцево, община Луковит, както вече показахме в по-ранна публикация.

    В същото време подготвяне следващото ни обучение за гр. Дряново, област Габрово.

  • Част от кампанията „Отговорно за образованието“ на АОНК е не само провеждането на обучителни курсове в малките населени места, но също така и помощ за поддръжка на просветната инфраструктура там, където има най-голяма нужда.

    Читалищата са центрове на познание, образование и култура, много от тях с история по-дълга от столетие. Затова нашите усилия са насочени и към подобряването на техните битови условия.

    След провеждането на лятната школа по английски език в с. Румянцево, община Луковит, АОНК се погрижи и за смяната на дограмата в читалище „Димитър Благоев – 1895 г.“, както можете да видите и на нашите снимки.

    Следващата ни инициатива е в с. Брестово, община Ловеч

  • Председателят на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране – адв. Николай Цветанов – беше един експертите, включени в рубриката „На твоя страна“ с Георги Георгиев.

    Епизодът на предаването беше излъчен на 08 август 2023 г. като част от програмата на сутрешния блок NOVA – „Здравей, България“. Коментирани бяха данните на БНБ, които показват ръст при кредитите за домакинствата – 18% при жилищните заеми и 11% при потребителските.

    Адв. Цветанов обясни за пазара на микрокредити: „Всички онези пера, за които се тегли кредит, са поскъпнали и съответно това налага потребителите да търсят по-голям размер на кредита. Ако преди година е бил около 1000-1100 лв., в момента средният търсен размер на кредита е 1200-1300 лв. Кредити, които се отпускат от членовете на Асоциацията, обикновено се използват за ремонтни дейности, битови сметки, емоционални покупки и почивка", допълва Цветанов.

    Председателя на АОНК предупреждава и за растящи измами: „Ние в Асоциацията се натъкнахме на няколко случая на злоупотреба. Обещава се на потребителите, че с един подпис няма да се връща кредит. Всички трябва да знаят, че ползването на една услуга следва да се заплати.“

    Пълно видео от материала можете да видите на този линк: https://nova.bg/news/view/2023/08/08/421744/%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D1%80%D1%8A%D1%81%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B8/